تصویری از آزمایش تعیین مقاومت فشاری بتن

آزمایش تعیین مقاومت فشاری بتن چیست؟

آزمایش تعیین مقاومت فشاری بتن به عنوان رایج ترین آزمایش انجام شده بر روی بتن در ساختمان در نظر گرفته می شود زیرا ایده ای کلی در مورد تمام ویژگی های بتن ارائه می دهد. بر اساس این آزمون ، می توان یک کار مشخص را قبول یا رد کرد. مقاومت فشاری به عنوان خاصیت بتن به عوامل متعددی مرتبط با کیفیت مواد استفاده شده ، طراحی مخلوط و کنترل کیفیت در طول تولید بتن بستگی دارد.

بسته به کد کاربردی ، نمونه آزمایش ممکن است استوانه ای [15 سانتی متر در 30 سانتی متر متداول باشد] یا مکعبی [15 سانتی متر در 15 سانتی متر در 15 سانتی متر رایج ترین است]. به عنوان مثال ، مطابق ASTM C39 ، یک روش آزمایشی استاندارد برای بدست آوردن مقاومت فشاری سیلندرهای بتنی ارائه شده است.

تصویری از تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش تعیین مقاومت فشاری

تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش تعیین مقاومت فشاری شامل چه میشود؟

دستگاه جک بتن شکن :

از نیروی فشاری برای بارگذاری انواع مختلف نمونه های بتنی استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که مواد طراحی شده و نیازهای ساختاری را برآورده می کند. این ماشین های چند منظوره مرکزی هر آزمایش آزمایشگاهی بتنی هستند. آنها را می توان در راه های مختلفی برای انطباق با انواع نمونه های مختلف پیکربندی کرد و درست می تواند موفقیت برنامه تست شما را شکل دهد. این دستگاه در انواع گوناگونی تولید میشوند: جک بتن شکن 200 تن نیمه اتوماتیک با نمایشگر دیجیتالجک بتن شکن 200 تن تمام اتوماتیک با نمایشگر دیجیتالجک بتن شکن ساده 200 تن با نمایشگر دیجیتال ، که میتوانید بر حسب استفاده ی خود یکی از آنها را تهیه کنید.

قالب نمونه گیری بتن:

از این قالب ها برای تشکیل نمونه ها جهت آزمایش مقاومت فشاری استفاده میشود و این قالب ها در مدل های فولادی و پلاستیکی و به شکل و ابعاد استوانه ای و مکعبی تولید و روانه بازار میشوند. که نمونه های آن در تست سیویل با کیفیت و استاندارد موجود است. برای مشاهده و حتی خرید میتوانید روی نام هر محصول زیر کلیک کنید تا به صفحه آن وارد شوید:

« قالب استوانه ای بتن پلاستیکی و فلزی »

« قالب مکعبی نمونه گیری بتن (تست بتن) »

میکسر بتن:

دستگاهی برای مخلوط کردن مواد اولیه بتن میباشد و همینطور از سفت شدن بتن هم جلوگیری میکند این دستگاه در انواع مختلفی با حجم مخزن متفاوتی تولید میشود. که نمونه 140 لیتری آن در تست سیویل موجود است. برای مشاهده و حتی خرید میتوانید روی نام هر محصول زیر کلیک کنید تا به صفحه آن وارد شوید:

«  میکسر بتن (بتونیر) 140 لیتری »

ماله

میله ضربه ای (میله فولادی با قطر 16 میلی متر و طول 60 سانتی متر)

مراحل انجام آزمایش تعیین مقاومت بتن

مراحل انجام آزمایش تعیین مقاومت بتن چگونه است؟

آماده سازی نمونه بتن برای آزمایش تعیین مقاومت بتن

1- بتن در قالب ریخته و به درستی فشرده می شود تا میزان خلأها کاهش یابد.

2- پس از 24 ساعت قالب ها برداشته شده و سپس نمونه های آزمایش برای پخت در آب قرار می گیرند.

3- پس از دوره پخت مشخص [3 ، 7 ، 28 ، 56 ، یا 91 روز] ، نمونه ها توسط دستگاه تست فشرده سازی آزمایش می شوند.

4- بار به تدریج تا خرابی نمونه اعمال می شود.

5- بار شکست را بر سطح، سطح مقطع نمونه تقسیم کنید تا مقاومت فشاری بتن را بدست آورید.

نکته: نمونه ها از تکه های بتنی استفاده شده در محل یا تهیه شده با همان مخلوطی که در مزرعه استفاده می شود ، گرفته می شود.

اندازه نمونه: استوانه [15 سانتی متر در 30 سانتی متر] یا  مکعب [15 سانتی متر در 15 سانتی متر در 15 سانتی متر]

حداقل سه نمونه باید در هر سن انتخاب شده آزمایش شوند. میانگین نمونه ها مقاومت بتن را می دهد.

مخلوط کردن بتن:

ابتدا سیمان و سنگدانه ریز را مخلوط کنید تا مخلوط کاملاً مخلوط شود. سپس ، سنگدانه درشت را اضافه کرده و مخلوط کنید تا سنگدانه درشت به طور یکنواخت توزیع شود. در نهایت ، آب را اضافه کرده و مخلوط کنید تا زمانی که بتن یکدست و قوام لازم به نظر برسد.

ریختن بتن در قالب ها برای آماده سازی:

بتن را لایه به لایه در قالب ها قرار دهید. ضخامت هر لایه حدود 5 سانتی متر است. هر لایه با یک میله تراکم فشرده می شود [35 ضربه] و با ماله سطح بالایی نونه را صاف کنید.

در ادامه نمونه ها در به مدت 24 ساعت در هوای مرطوب نگهداری می شوند و سپس ، نمونه ها از قالب ها خارج شده و در مدت زمان پخت مشخص در آب شیرین غوطه ور می شوند. در انتها نمونه را بعد از زمان پخت از آب خارج کرده و آب اضافی را از سطح پاک کنید. تا همه چیز آماده برای آزمایش مقاومت فشاری بتن باشد.

نحوه انجام آزمایش تعیین مقاومت بتن

نمونه های استوانه ای برای آزمایش پذیرش باید هنگام اندازه گیری 6 x 12 اینچ (150 300 300 میلی متر) یا 4 8 8 اینچ (100 200 200 میلی متر) باشند. ساخت نمونه های کوچکتر در محیط آزمایشگاه و آزمایشگاه راحت تر است. قطر سیلندر مورد استفاده باید حداقل 3 برابر حداکثر اندازه اسمی سنگدانه درشت استفاده شده در بتن باشد.

ثبت جرم نمونه قبل از دربندی اطلاعات مفیدی را در صورت بروز اختلاف ارائه می دهد.

برای تأمین توزیع یکنواخت بار هنگام آزمایش ، سیلندرها عموماً با ملات گوگرد (ASTM C 617) یا درپوش های پد ننوپرن (ASTM C 1231) پوشانده شده اند. کلاهک های گوگردی باید حداقل دو ساعت و ترجیحاً یک روز قبل از آزمایش استفاده شوند. از روکش های نئوپرن می توان برای اندازه گیری مقاومت بتن بین 1500 تا 7000 psi (10 تا 50 مگاپاسکال) استفاده کرد. برای استحکام بیشتر تا 12000 psi ، درپوش های نئوپرن مجاز است که در صورت واجد شرایط بودن با آزمایش همراه با کلاهک گوگرد مورد استفاده قرار گیرد.

بسته به میزان استحکام مورد آزمایش ، الزامات سختی برای لنت های نئوپرن از 50 تا 70 متغیر است. در صورت ساییدگی زیاد ، پدها باید تعویض شوند.

سیلندرها نباید قبل از آزمایش خشک شوند.

قطر استوانه باید در دو محل با زاویه راست نسبت به یکدیگر در ارتفاع وسط نمونه اندازه گیری شود و برای محاسبه سطح مقطع مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر دو قطر اندازه گیری شده بیش از 2 differ متفاوت باشند ، سیلندر نباید آزمایش شود.

انتهای نمونه ها نباید بیش از 0.5 درجه سانتیگراد از عمود بر محور سیلندر خارج شوند و انتهای آنها باید تا 0.002 اینچ (0.05 میلی متر) مسطح باشد.

سیلندرها باید در دستگاه تست فشرده سازی متمرکز شده و تا خرابی کامل بارگیری شوند. میزان بارگذاری در دستگاه آب هیدرولیک باید در محدوده 20 تا 50 psi/s (0.15 تا 0.35 MPa/s) در نیمه دوم مرحله بارگذاری حفظ شود. نوع وقفه باید ثبت شود. یک الگوی متداول شکستگی ، شکستگی مخروطی است (به شکل تصویر مراجعه کنید).

مقاومت بتن با تقسیم حداکثر بار در هنگام خرابی بر سطح، سطح مقطع متوسط ​​محاسبه می شود. اگر نسبت طول به قطر سیلندر بین 1.75 تا 1.00 باشد ، فاکتورهای تصحیح C 39 وجود دارد که به ندرت اتفاق می افتد. حداقل دو سیلندر در یک سن آزمایش می شوند و قدرت متوسط ​​به عنوان نتیجه آزمایش به نزدیکترین psi (0.1 مگاپاسکال) گزارش می شود

تکنسین انجام آزمایش باید تاریخ دریافت آنها در آزمایشگاه ، تاریخ آزمایش ، مشخصات نمونه ، قطر سیلندر ، سن آزمایش ، حداکثر بار اعمال شده ، مقاومت فشاری ، نوع شکستگی و هرگونه نقص در روکش های سیلندر را ثبت کند. در صورت اندازه گیری ، جرم سیلندرها نیز باید ذکر شود.

نحوه محاسبه قدرت فشاری اعمال بر بتن

اندازه مکعب = 15 سانتی متر در 15 سانتی متر در 15 سانتی متر

مساحت نمونه تحت بار = 150 150 150 = 2250 میلی متر مربع

حداکثر بار هنگام خرابی در 7 یا 28 روز = ………. N

مقاومت فشاری مشخص (f ck) در 7 یا 28 روز = خرابی بار / مساحت = ………… .. N / mm2

میانگین مقاومت فشاری 3 مکعب بتنی = [مقاومت مکعب 1 + مقاومت مکعب 2 + مقاومت مکعب 3] / 3 = ………… .N / mm2 (در 7 یا 28 روز)

راهنمایی:

جدول زیر مقاومت بتن در سنین مختلف را به عنوان درصدی از مقاومت در 28 روز به منظور پذیرش نتیجه آزمایش ارائه می دهد.

جدول مقاومت بتن

سخنی از ادمین تست سیویل

امیدوارم در این مقاله به جواب سوالات در ذهنتان در مورد آزمایش تعیین مقاومت فشاری بتن و اهمیت آن رسیده باشید. ما در تست سیویل چه در بخش بلاگ و چه در بخش عرضه محصولات هدفمان خدمت به شما مردم عزیز میباشد. و از شما میخواهیم در صورت امکان نظرات خود را در مورد این مقاله برای ما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم در بخش مقالات دیگر و حتی این مقاله مطالب مورد نیاز شما را تهیه و بارگذاری کنیم. فروشگاه تست سیویل ارائه کننده محصولات آزمایشگاه های عمرانی میباشد. و تمامی محصولات این فروشگاه از برند های معتبر عرضه شده در بازار است.

فروشگاه تست سیویل با پشتیبانی قوی و محصولاتی با قیمت مقرون به صرفه اش در خدمت شما عزیزان میباشد.

مقاله قبلی
گواهینامه ISO چیست؟ و چرا اهمیت دارد؟
مقاله بعدی
آزمایش (تست) میلگرد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تعدادی از محصولات موجود در انبار با تخفیف به فروش میرسند!
مشاهده و ثبت سفارش
close-image