تصویری از آزمایش (تست) میلگرد

میلگرد چیست؟ و در سازه ها چه نقشی را ایفا می کند؟

قبل از اینکه بگوییم آزمایش یا تست میلگرد چیست، باید خود میلگرد و کارایی آن را برای شما یادآوری کنیم: میلگرد یک میله فولادی است که در ساخت بتن مورد استفاده قرار می گیرد. با افزودن این میله های فولادی تقویت کننده ، بتن مسلح ایجاد می کنید. این که پروژه شما شامل صفحات کف ، دیوارها یا پایه ها باشد ، میلگرد به جلوگیری از ترک خوردگی پروژه کمک می کند. اگرچه همه ترک های بتنی ، میلگرد و مواد تقویت کننده به کنترل مکان و وسعت ترک ها کمک می کند. همچنین استحکام ساختاری به پروژه می بخشد.

چرا استفاده از میلگرد در پروژه های سازه ای نقش مهمی دارد؟

میلگرد بتن را چندین برابر در مقابل شکست مقاوم می کند. با استفاده از میله تقویت کننده مقاوم در برابر خوردگی ، مقاومت کششی را ارائه می دهد. اگر می خواهید بتن خود را سازه ای کنید ، میلگرد پشتیبانی بسیار قوی تری نسبت به سیم های فولادی ، تقویت کننده فایبر گلاس و بسیاری از محصولات دیگر در بازار ارائه می دهد. چرا؟ زیرا در نوع خود استحکام ساختاری را فراهم می کند.

انواع میله گرد

میلگرد ها چند نوع دارند؟ و هر کدام برای چه مصارفی مناسب هستند؟

میلگرد فولادی کربنی ستون اصلی بتن کاری است. در اکثر ریخته گری های بتنی استفاده می شود. چرا؟ هزینه کمتری دارد و استحکام خوبی را ارائه می دهد.

پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه GFRP جایگزینی برای میلگرد فولادی سنتی است. با استفاده از فایبرگلاس ، میلگرد در چوب ایجاد می شود تا تقویت شود. از نظر استحکام کششی قوی تر است.

میلگردهای گالوانیزه در شرایطی استفاده می شود که خوردگی می تواند مشکل ساز باشد. میلگرد با استفاده از چندین فرایند مختلف با روی پوشانده شده است. اینها می تواند شامل آبکاری سرد ، آبکاری گرم یا آبکاری باشد. روی یک سد محافظ بر روی فولاد ایجاد می کند.

میلگردهای فولادی ضد زنگ در محیط های خورنده ای استفاده می شوند که در آنها به دلیل اثرات گالوانیزه نمی توان از روی استفاده کرد. گرانتر از میلگرد گالوانیزه است. به همین دلیل ، فقط در مواقع ضروری استفاده می شود.

میلگرد با روکش اپوکسی یک گزینه مدرن و مقرون به صرفه برای محیط های خورنده است. میلگرد با روکش اپوکسی پوشانده شده است تا از خوردگی محافظت شود. با این حال ، ممکن است بهترین گزینه در محیط هایی که تغییر سطح زیرین ، ترک یا حرکت مکانیکی ممکن است به پوشش محافظ آسیب برساند و دسترسی مواد خورنده به فولاد را ممکن سازد ، نباشد.

اندازه ها و درجه های مختلف میله های فولادی برای ارائه سطوح مختلف قدرت در دسترس هستند. این به شما امکان می دهد راه حل مناسب برای پروژه خود را با سهولت نسبی انتخاب کنید.

انواع آزمایش های میلگرد

برای بررسی کیفیت میلگرد مطابق استاندارد ها، چه آزمایش هایی را روی آن انجام می دهند؟

برای بررسی کیفیت میلگرد مطابق استاندارد ها باید به آزمایش یا تست میلگرد رجوع کرد. که خود شامل چند آزمایش میشود که عبارتند از :

آزمایش کشش میلگرد – آزمایش خمش میلگرد – آزمایش خستگی میلگرد

آزمایش کشش میلگرد چیست؟

تست های کششی رایج ترین نوع آزمایش برای آزمایش میلگرد است. سایر تست ها شامل آزمایش خم شدن و تست خستگی است. آزمایش کششی میلگرد نسبتاً ساده است. هیچ تغییری در هندسه مواد لازم نیست زیرا طول میلگرد واقعی برای تعیین مقاومت و طول میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش مقاومت پیوند بتن-میلگرد فرایند بیشتری است زیرا نمونه های بتن آرمه باید ریخته و پخت شوند و طول پیوند ثابت بین نمونه ها تضمین شود. سپس نمونه های بتنی محکم شده و با کشیدن و کشیدن انتهای میلگرد نمایان شده ، با استفاده از دستگاه آزمایش ، بار کششی اعمال می شود.

آزمایش خمش میلگرد چیست؟

میله های فولادی خم می شوند تا شکل خاصی مانند رکاب های برشی ، میله های L و سایر اشکال را تشکیل دهند. بنابراین فولاد باید شکل پذیری کافی داشته باشد تا خم شدن میله های آرماتور را بدون تأثیر بر استحکام فولاد امکان پذیر کند.

آزمایش خمش فولاد آرماتور برای اطمینان از شکل پذیری فولاد و اطمینان از عدم شکستگی یا ترک در طول خمش انجام شده است. فولاد تقویت کننده ممکن است به دلایل زیر شکسته یا ترک بخورد:

دنده های فولادی محل تنش متمرکز هستند و به عنوان نقطه ضعف در نظر گرفته می شود. اگر فولاد خم شود ، این مکان ها ممکن است شکسته شوند.

  فولاد دارای استحکام بالایی است. بنابراین نیروی بیشتری برای خم شدن فولاد مورد نیاز است و این می تواند باعث ترک خوردن فولاد شود.

همچنین شعاع خم شدن آرماتور ، شعاع خمش کوچکتر تأثیر نامطلوب بیشتری بر روی فولاد آرماتور خواهد داشت.

دمای پایین نقش مهمی در کاهش چقرمگی میله فولادی دارد و در صورت خم شدن می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستن میله ها شود.

آزمایش خستگی میلگرد چیست؟

آزمایش های خستگی میلگرد، برای اندازه گیری کاهش سختی و استحکام مواد تحت بارگذاری مکرر و تعیین تعداد کل چرخه های بار تا خرابی انجام می شود. آزمایش های خستگی با کشش مکرر-کشش ، فشرده سازی-فشرده سازی ، کشش-فشرده سازی یا سایر ترکیبات بارگذاری چرخه ای انجام می شود. تا مقاومت میلگرد یا دیگر مواد بررسی شود.

سخنی از ادمین تست سیویل

امیدوارم در این مقاله به جواب سوالات در ذهنتان در مورد آزمایش یا تست میلگرد چیست و اهمیت آن رسیده باشید. ما در تست سیویل چه در بخش بلاگ و چه در بخش عرضه محصولات هدفمان خدمت به شما مردم عزیز میباشد. و از شما میخواهیم در صورت امکان نظرات خود را در مورد این مقاله برای ما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم در بخش مقالات و حتی این مقاله مطالب مورد نیاز شما را تهیه و بارگذاری کنیم. فروشگاه تست سیویل ارائه کننده محصولات آزمایشگاه های عمرانی میباشد. و تمامی محصولات این فروشگاه از برند های معتبر عرضه شده در بازار است. راستی اگر به دنبال این هستید که بخش هایی از پروژه خود را بازسازی کنید ولی نمیدانید در آن قسمت از میلگرد استفاده شده باید از دستگاه آرماتور یاب استفاده کنید تا از وجود یا عدم وجود میلگرد در آن بخش ها مطلع شوید. و اگر میخواهید در مورد دستگاه آرماتور یاب اطلاعات بیشتری کسب کنید میتوانید روی نام محصول در رو به رو کلیک کنید: « آرماتور یاب »

فروشگاه تست سیویل با پشتیبانی قوی و محصولاتی با قیمت مقرون به صرفه اش در خدمت شما عزیزان میباشد.

مقاله قبلی
آزمایش تعیین مقاومت فشاری بتن چیست؟
مقاله بعدی
آزمایشگاه بتن چیست⭐و شرایط تاسیس آن چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تعدادی از محصولات موجود در انبار با تخفیف به فروش میرسند!
مشاهده و ثبت سفارش
close-image