آزمایشگاه بتن

آزمایشگاه بتن چیست؟

آزمایشگاه بتن به مکانی گفته میشود که در آن به تولید نمونه های بتنی با مواد و روش های متفاوت میپردازند. و از ابتدا تا انتها مراحل آماده سازی بتن، را کنترل و مورد بررسی قرار می دهند. حتی بعد از آماده سازی نمونه های بتن را با تجهیزات موجود در آزمایشگاه مورد آزمایش های گوناگونی قرار می دهند تا از کیفیت نمونه بتن های ساخته شده اطمینان حاصل کنند. چرا که  بتن یکی از مصالح ساختمانی مهم است. مطالعه اجزای تشکیل دهنده آن و خواص آنها برای تهیه مخلوط مورد نظر ضروری است تا استحکام لازم برای انواع سازه ها ایجاد شود. دوام سازه ها بستگی به مراقبت و انتخاب ترکیبات بتن ، مخلوط ، قرار دادن ، فشرده سازی و پخت آنها دارد. بتن نه تنها برای ساخت ساختمان بلکه برای جاده های بتنی ، سدهای گرانش ، دیوارهای حائل ، مخازن آب ، روسازی باند فرودگاه و غیره استفاده می شود.

اطلاعات مربوط به خواص مختلف بتن در مرحله پلاستیکی آن و همچنین مرحله سخت شده خیلی مهم ولازم است. تا مهندس بتواند در طول کار ساختمانی کنترل کیفیت را انجام دهد. آشنایی با موضوع برای طراحی سازه های بتنی ضروری است. استحکام ، کارایی ، دوام از ویژگیهای مهم بتن است. مقاومت فشاری بتن که به وسیله جک بتن شکن آزمایش میشود، ظرفیت نگهداری بار را توصیف می کند، قابلیت کارکرد شاخص سهولت کار با بتن است ، در صورتی که دوام مقاومت بتن را در برابر حملات محیطی نشان می دهد.

هزینه تاسیس آزمایشگاه بتن

هزینه تاسیس آزمایشگاه بتن چقدر است؟

هزینه تاسیس آزمایشگاه بتن به طور کلی به 2 بخش تقسیم میشود، که عبارتند از:

  1. هزینه های اولیه برای راه اندازی آزمایشگاه :

این هزینه ها فقط یکبار برای همیشه، در ابتدای راه اندازی آزمایشگاه پرداخت میشود. که این هزینه ها شامل : هزینه،  ثبت شرکت – مکان آزمایشگاه – تجهیزات آزمایشگاه بتن میباشد که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم.

هزینه ثبت شرکت: برای ثبت شرکت به طور معمول باید به شرکت های حقوقی مراجع کنید و درخواست ثبت شرکت بدهید. پس از مراجعه این شرکت های حقوقی برای ثبت شرکت هزینه ای از شما دریافت می کنند که این هزینه در بعضی از شرکت های حقوقی، متفاوت میباشد. ولی اگر خودتان مراحل ثبت شرکت را می دانید، میتوانید خودتان این کار را انجام دهید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

هزینه مکان آزمایشگاه: شما بعد از کارهای ثبت شرکت، نیاز به مکانی برای استقرار تجهیزات آزمایشگاه خود خواهید داشت. که اگر این مکان را در همین ابتدای کار خریداری کنید جزو هزینه های اولیه شما حساب میشود.

هزینه تهیه و فراهم سازی تجهیزات آزمایشگاه: توجه داشته باشید برای گرفتن جواز کار خود باید تجهیزات مورد نیاز  آزمایشگاه بتن را تهیه کنید. که اکثر این تجهیزات توسط تولید کنندگان کشورمان، تولید و روانه بازار میشوند که ما در زیر به تجهیزاتی که نیاز خواهید داشت اشاره کرده ایم و میتوانید با کلیک بر روی دکمه خرید کنار هر محصول وارد صفحه آن محصول مورد نظر شوید و اطلاعات لازم در مورد هر محصول (ویژگی و قابلیت ها – قیمت) مشاهده کرده و در صورت رضایت خرید خود را انجام دهید.

این تجهیزات عبارتند از :

2. هزینه های جاری در آزمایشگاه بتن:

این هزینه ها به گونه ای است، که شما باید طی سال یا در ابتدا و انتهای هر سال بپردازید. که این هزینه ها شامل : هزینه، مکان اجاره ای آزمایشگاه  – حق عضویت سالیانه سازمان نظام مهندسی – حق و حقوق کارمندان – آب و گاز و برق و تلفن آزمایشگاه – حق و حقوق مهندسان میباشد که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم.

 

هزینه مکان اجاره آزمایشگاه : خب همانطور که خودتان میدانید اگر مکان مورد نظرتان اجاره شده باشد، باید ماهیانه هزینه اجاره مکان را در نظر گرفته و پرداخت کنید.

هزینه حق عضویت سالیانه سازمان نظام مهندسی : هر شرکتی که ثبت میشود باید هزینه ای با مبلغ معینی را هر ساله پرداخت کند.

 

حق و حقوق کارمندان : تمامی آزمایشگاه ها نیاز به افرادی برای انجام کار های دفتری و اداری  و تهیه گزارش ، و افرادی برای انجام آزمایش ها و حتی نمونه گیری از بتن های تازه ، را دارند.

 

آب و گاز و برق و تلفن آزمایشگاه : خب این هزینه ها جزو هزینه های جاری و معمول هر شرکت و یا هر مکانی میباشد.

 

حق و حقوق مهندسان (مهندسان امتیاز آور) :

توجه داشته باشید هر آزمایشگاهی دارای تعدادی از مهندسان امتیاز آوری میباشد. که تعداد مهندسان بستگی به هر پایه دارد.

درآمد آزمایشگاه بتن

درآمد آزمایشگاه بتن چقدر است؟

ابتدا باید بدانید درآمد آزمایشگاه بتن به 2 بخش : درآمد های ناشی از انجام بتن بدون سهمیه و دیگری درآمد های ناشی از انجام بتن سهمیه ای  تقسیم میشود که در زیر به هر دو آن اشاره کرده ایم.

درآمد از آزمایش بتن بدون سهمیه : در این مواقع مالکین فقط برای اطلاع خود، اقدام به انجام آزمایش بتن می کنند و اطلاعات و گزارش های بدست آمده را به مراجعی مانند شهرداری و نظام مهندسی ارائه نمی کنند. و دارندگان آزمایشگاه های بتن با تبلیغ و ارتباط خوب با مالکین در نقاط مختلف شهر خود یا در کل کشور، میتوانند در آمد خوبی را از این نوع پروژه های بدون سهمیه ای کسب کنند.

درآمد از آزمایش بتن سهمیه ای : ببینید هر شرکت آزمایشگاه بتن بسته به پایه ای که دارد به آن سهمیه ای تعلق می گیرد. توجه داشته باشید قیمت هر سهمیه برای آزمایش های بتن در شهر های مختلف متفاومت میباشد. که تصویر زیر قیمت هر سهمیه بتن را در شهر تهران به شما بازگو می کند:

تعرفه خدمات آزمایشگاهی بتن در تهران 1400

آیا راه اندازی آزمایشگاه بتن به صرفه است؟

ببینید اینکه راه اندازی آزمایشگاه بتن به صرفه است یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه باید مطمئن شوید که راه اندازی آزمایشگاه در شهر شما توجیه اقتصادی دارد یا ندارد، مثلا : اگر در شهری نمونه گیری و انجام آزمایش های گوناگون روی بتن اجباری باشد و سهمیه بندی ها در آن شهر به درستی انجام شود. و از طرف دیگر تعداد آزمایشگاه های موجود در آن شهر کم باشد، طبیعتا راه اندازی آزمایشگاه برای شما به صرفه خواهد بود. ولی اگر در شهری اهمیت چندانی به کیفیت بتن ندهند و سهمیه بندی به طور درستی رعایت نشود، شما با تاسیس آزمایشگاه بتن سود آنچنانی نخواهید داشت.

سخنی از ادمین تست سیویل

امیدوارم در این مقاله به جواب سوالتان در مورد آزمایشگاه بتن چیست، رسیده باشید. ما در تست سیویل چه در بخش بلاگ و چه در بخش عرضه محصولات هدفمان خدمت به شما مردم عزیز میباشد. و از شما میخواهیم در صورت امکان نظرات خود را در مورد این مقاله برای ما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم در بخش مقالات دیگر و حتی این مقاله مطالب مورد نیاز شما را تهیه و بارگذاری کنیم. فروشگاه تست سیویل ارائه کننده محصولات آزمایشگاه های عمرانی میباشد. و تمامی محصولات این فروشگاه از برند های معتبر عرضه شده در بازار است.

فروشگاه تست سیویل با پشتیبانی قوی و محصولاتی با قیمت مقرون به صرفه اش در خدمت شما عزیزان میباشد.

مقاله قبلی
آزمایش (تست) میلگرد چیست؟
مقاله بعدی
آزمایشگاه خاک چیست؟ و شرایط تاسیس آن چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تعدادی از محصولات موجود در انبار با تخفیف به فروش میرسند!
مشاهده و ثبت سفارش
close-image