آزمایشگاه خاک چیست

آزمایشگاه خاک چیست؟ در آزمایشگاه های خاک چه کار هایی انجام میشود؟

آزمایشگاه خاک به مکانی گفته میشود که در آن به آزمایش نمونه های خاک، با روش های متفاوت میپردازند. و همچنین خواص مختلف خاک و شکل پذیری آن در محیط های مختلف را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند. قابل توجه شما عزیزان باید گفت، این نوع آزمایش یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین آزمایش در حوزه مهندسی مکانیک و خاک (ژئوتکنیک) محسوب می شود. چرا که امروزه برای ساخت بنایی (ساختمانی) باید جواز ساخت از شهرداری دریافت کنید و یکی از مراحل دریافت جواز ساخت، آزمایش خاک آن منطقه ای است که بنای ساختمان در آنجا می خواهد ساخته شود. توجه داشته باشید آزمایش خاک منطقه، قبل از ساخت برای ساختمان هایی که حداقل 5 یا 6 سقف خواهند داشت یک امر اجباری است و باید این تست را انجام دهید. در آزمایشگاه خاک، آزمایش هایی اعم از دانه بندی خاک، مشخص کردن تیپ خاک، مقاومت برشی خاک، میزان نفوذپذیری، چگالی خاک و… که بر روی کیفیت خاک آن منطقه تاثیر گذار هستند.

نکته ای که مهم است باید بدانید کاربرد آزمایشگاه خاک در جاهای مختلف میباشد. ما در بالا به طور کلی برای ساختمان سازی گفته بودیم ولی در واقع شما باید برای سازه های خاکی گوناگون مانند: سد های خاکی، دیوار های گلی، شیروانی ها و دیگر انواع پی، به آزمایش خاک آن منطقه در آزمایشگاه خاک بپردازید.

خب تا اینجا با آزمایش خاک و مکان این آزمایش آشنا شدید و لی در ادامه می خواهیم به شرایط تاسیس آزمایشگاه خاک اشاره کنیم. پس لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آزمایشگاه مکانیک خاک چیست و در چه مواردی کاربرد دارد

شرایط و هزینه تاسیس آزمایشگاه مکانیک خاک چگونه است؟

هزینه تاسیس آزمایشگاه خاک به طور کلی به 2 بخش کلی تقسیم میشود، که عبارتند از:

هزینه های اولیه برای راه اندازی آزمایشگاه :

این هزینه ها فقط یکبار برای همیشه، در ابتدای راه اندازی آزمایشگاه پرداخت میشود. که این هزینه ها شامل : هزینه،  ثبت شرکت – مکان آزمایشگاه – تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک میباشد که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم.

هزینه ثبت شرکت: برای ثبت شرکت به طور معمول باید به شرکت هایی کار ثبت شرکت را می کنند مراجعه کنید و درخواست ثبت شرکت بدهید. توجه داشتهخ باشید برای ثبت شرکت از شما هزینه ای دریافت می کنند که این هزینه در بعضی از شرکت ها، متفاوت میباشد. ولی اگر خودتان مراحل ثبت شرکت را می دانید، میتوانید خودتان برای ثبت شرکت اقدام کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

هزینه مکان آزمایشگاه: شما بعد از کارهای ثبت شرکت، نیاز به مکانی برای استقرار تجهیزات آزمایشگاه خود خواهید داشت. که اگر این مکان را در همین ابتدای کار خریداری کنید جزو هزینه های اولیه شما حساب میشود.

هزینه تهیه و فراهم سازی تجهیزات آزمایشگاه: برای گرفتن جواز کار خود باید تجهیزات مورد نیاز  آزمایشگاه خاک را تهیه کنید. که اکثر این تجهیزات توسط تولید کنندگان کشورمان، تولید و روانه بازار میشوند که ما در زیر به تجهیزاتی که نیاز خواهید داشت اشاره کرده ایم و میتوانید با کلیک بر روی دکمه خرید کنار هر محصول وارد صفحه آن محصول مورد نظر شوید و اطلاعات مربوط در مورد هر محصول (ویژگی و قابلیت ها – قیمت) مشاهده کرده و در صورت رضایت خرید خود را انجام دهید.

این تجهیزات عبارتند از :

. هزینه های جاری در آزمایشگاه خاک:

منظور از هزینه های جاری، که شما باید برای هر سال کاریتان بپردازید. که این هزینه ها شامل : هزینه، مکان اجاره ای آزمایشگاه  – حق عضویت سالیانه سازمان نظام مهندسی – حق و حقوق کارمندان – آب و گاز و برق و تلفن آزمایشگاه – حق و حقوق مهندسان میباشد که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم.

هزینه مکان اجاره آزمایشگاه : اگر توجه کرده باشید در بالا گفتیم هزینه مکان، جزو هزینه های اولیه است و یکبار برای همیشه هزینه می کنید. ولی اگر مکان مورد نظرتان اجاره شده باشد، باید ماهیانه هزینه اجاره مکان را در نظر گرفته و پرداخت کنید. به همین دلیل در این این صورت هزینه مکان آزمایشگاه خاک هم جزو هزینه های جاری محسوب میشود.

هزینه حق عضویت سالیانه سازمان نظام مهندسی : هر شرکتی که ثبت میشود باید هزینه ای با مبلغ معینی را هر ساله به سازمان نظام مهندسی پرداخت کند.

حق و حقوق (دستمزد) کارمندان : تمامی آزمایشگاه ها نیاز به افرادی برای انجام کار های دفتری و اداری و تهیه گزارش ، و افرادی برای انجام آزمایش هایی روی خاک، را دارند.

آب و گاز و برق و تلفن آزمایشگاه : هزینه های آب و برق و گاز و تلفن از هزینه های معمول و جاری و معمول هر شرکت و یا هر مکانی میباشد. ولی اگر مکانی، یکی یا چند مورد از این امکانات را نداشته باشد از لیست هزینه های احتمالی شما کم می شود.

حق و حقوق مهندسان (مهندسان امتیاز آور) :

توجه داشته باشید هر آزمایشگاهی دارای تعدادی از مهندسان امتیاز آوری میباشد. که تعداد مهندسان بستگی به هر پایه دارد. این قسمت از پروژه تاسیس آزمایشگاه جزو مهم ترین بخش های کار محسوب می شود.

شرایط تاسیس آزمایشگاه مکانیک خاک

درآمد آزمایشگاه خاک چقدر است؟

درآمد آزمایشگاه خاک (آزمایشگاه مکانیک خاک) بستگی به عامل اصلی یعنی مقدار سهمیه (اجازه انجام تعداد معینی آزمایش خاک در سال) دارد. مقدار سهمیه آزمایشگاه های خاک طبقپایه هر آزمایشگاه میباشد به طور مثال اگر آزمایشگاه پایه 2 سالی 60 آزمایش اجازه دارد، پایه 1 تعداد بیشتری و پایه 3 تعداد کمتری نسبت به آن آزمایشگاه سهمیه آزمایش دارند. توجه داشته باشید ما نمی توانیم با قاطعیت تمام بگوییم که تاسیس آزمایشگاه خاک به شدت پر سود است و یا بر عکس آن، ولی این که شما پس از تاسیس به سود خواهید رسید یا خیر، بستگی به دانش و اطلاعات مهم و پر کاربرد در دوران کار آزمایشگاه شما دارد. و هر چه قدر دانش بیشتر و حرفه ای تر باشید قطعا میتوانید موفق باشید. ولی میتوانید درآمد کلی یک آزمایشگاه تاسیس شده را با ضرب تعداد سهمیه سالانه آن و قیمت هر پروژه آزمایشی خاک که انجام می دهد، محاسبه کنید.

علت دوم که باعث سود یا زیان یک آزمایشگاه خاک میشود، سیاست شهرداری و سازمان نظام مهندسی هر استان میباشد یعنی اگر این دو ارگان در هر استان سختگیری در ساختمان سازی یا ساخت هر سازه ی خاکی دیگری نداشته باشند و هر کس بدون انجام آزمایش خاک اجازه ساخت داشته باشد، باید گفت تاسیس آزمایشگاه خاک در آن استان اشتباه است و سریعا برشکسته میشوید.

سخنی از ادمین تست سیویل

امیدوارم در این مقاله به جواب سوالتان در مورد آزمایشگاه خاک چیست و شرایط تاسیس آن ، رسیده باشید. ما در تست سیویل چه در بخش بلاگ و چه در بخش عرضه محصولات هدفمان خدمت به شما مردم عزیز میباشد. و از شما میخواهیم در صورت امکان نظرات خود را در مورد این مقاله برای ما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم در بخش مقالات دیگر و حتی این مقاله مطالب مورد نیاز شما را تهیه و بارگذاری کنیم. فروشگاه تست سیویل ارائه کننده محصولات آزمایشگاه های عمرانی میباشد. و تمامی محصولات این فروشگاه از برند های معتبر عرضه شده در بازار است.

فروشگاه تست سیویل با پشتیبانی قوی و محصولاتی با قیمت مقرون به صرفه اش در خدمت شما عزیزان میباشد.

مقاله قبلی
آزمایشگاه بتن چیست⭐و شرایط تاسیس آن چگونه است؟
مقاله بعدی
آزمایشگاه شن و ماسه چیست؟ و شرایط تاسیس آن چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تعدادی از محصولات موجود در انبار با تخفیف به فروش میرسند!
مشاهده و ثبت سفارش
close-image